Blog

W dzisiejszych czasach komunikowanie się za pomocą obrazu nie jest niczym szczególnym – zdjęcia i filmy wykorzystywane są nie tylko w reklamie, ale także w codziennym porozumiewaniu się – zwłaszcza drogą elektroniczną, np. gdy używamy emotikonów. Komunikacja obrazkowa pozwala zaoszczędzić czas i często stanowi uzupełnienie naszej wypowiedzi, szczególnie gdy rozmawiamy z kimś online. Innym ważnym aspektem jest to, że atrakcyjna grafika ściąga uwagę odbiorcy, zatem często wykorzystuje się ją w marketingu. Jak skutecznie wykorzystać potencjał obrazu w promowaniu naszej marki?Niezależnie od tego, czy rozejrzymy się dookoła siebie, czy też otworzymy przeglądarkę internetową, od razu zobaczymy mnóstwo zdjęć dodatkowo uzupełnionych o chwytliwy opis. Billboardy, ulotki, artykuły w gazetach i internecie, fanpage na Facebooku, profil na Instagramie, blogi, plakaty – gdziekolwiek nie spojrzymy, zobaczymy zdjęcia, które mają na celu zareklamowanie kogoś lub czegoś. Zazwyczaj są to dopracowane, profesjonalnie wykonane grafiki, ale często przybierają też formę spontanicznie wykonanego zdjęcia, „podrasowanego” jedynie odpowiednim filtrem.

 

Posiadanie smartfona z dobrym aparatem pozwala fotografować i nagrywać właściwie wszystko. Wystarczy wiedzieć, co interesuje Twoich Klientów i odpowiednio targetować zdjęcia. Co zrobić, aby skutecznie promować wizerunek marki w sieci, wykorzystując jedynie obraz?

 

1. Używaj odpowiednich kanałów promocyjnych

 

O wykorzystywaniu serwisów społecznościowych do promowania wizerunku firmy pisaliśmy już tutaj, jednak warto przypomnieć, na których kanałach posty skupiające się na zdjęciach sprawdzą się najlepiej. Najpopularniejszym portalem tego typu jest z pewnością Instagram, którego od początku głównym celem było spontaniczne publikowanie zdjęć, uzupełnionych o krótki opis i hashtagi. Obecnie zamieszczane fotografie dzielą się na dwie grupy – starannie wyselekcjonowane i naturalne. Te pierwsze często udostępniane są w aktualnościach, czyli trwale funkcjonują na naszym profilu. Te drugie dodawane są w zakładce „relacje” i znikają po dwudziestu czterech godzinach, chyba, że zostaną przez nas wyróżnione.

 

Głównym atutem publikowania zdjęć na Instagramie jest to, że bardzo łatwo możemy targetować swoją grupę docelową, używając odpowiednich hashtagów pod każdym zdjęciem. W ten sposób łatwiej dotrzeć do osób, które zainteresuje to czym dana firma się zajmuje.

 

Poza tym Instagram daje swoim użytkownikom możliwość prowadzenia relacji na żywo, co pozwala na komunikację dwukierunkową w czasie rzeczywistym. Każdy kto dołączy do takiej relacji może bezpośrednio komentować to, co aktualnie dzieje się na ekranie.

 

Kolejnym wartościowym medium przekazu, które pomoże ci reklamować Twoją markę jest Pinterest. Polecany jest zwłaszcza tym, którzy stawiają na estetyczne fotografie, więc często korzystają z niego osoby powiązane z branżą modową i kosmetyczną. Choć to oczywiste, przypomnimy, że warto korzystać również z takich serwisów jak Facebook i/lub Google+, gdzie oprócz atrakcyjnych treści publikowane są odpowiadające im zdjęcia.

 

2. Publikuj systematycznie

 

Wrzucanie jednego zdjęcia miesięcznie nie sprawi, że Twoja marka stanie się rozpoznawalna w środowisku internetowym. Powinieneś zrobić wszystko, by być w stałym kontakcie z odbiorcami. Niektórzy publikują nawet kilka postów dziennie(!), więc aby nie dać się zdetronizować konkurencji, powinieneś dostarczać odbiorcom treści wizualnych przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu.

 

Nie musisz wzbogacać obrazów o rozległe opisy, zwłaszcza, jeśli decydujesz się na udostępnianie zdjęć na Instagramie. Postaraj się jedynie, by Twój przekaz był jasny i jednoznacznie kojarzył się z Tobą lub Twoją firmą.

 

3. Udostępniaj wszystko, co pozwoli innym poznać Twoją markę

 

Zdjęcia, które w ewidentny sposób reklamują Twoje produkty i usługi, to nie jedyne co możesz udostępniać w sieci. Daj się bliżej poznać, publikuj zdjęcia z miejsca pracy, pokaż, jak wygląda praca nad projektami, dziel się miłymi wspomnieniami i ważnymi wydarzeniami, w których Twoja firma bierze udział. Dzięki temu nie tylko będziesz budował pozytywny wizerunek marki, ale także przyciągniesz uwagę potencjalnych pracowników. To ważne, aby wyróżniać się na tle konkurencji i dobrze się kojarzyć.

 

4. Angażuj odbiorców

 

Wyświetlenia zdjęcia już składają się na mały sukces, ale kiedy użytkownicy pozostawiają po sobie ślad w postaci polubienia lub komentarza, to twoje zdjęcie ma szansę trafić do większej ilości odbiorców. Dlatego warto zachęcić ich do tego chwytliwym CTA (z ang. Call To Action), czyli wezwać odbiorców do działania. Można to zrobić podpisując zdjęcie jakimś pytaniem, które zachęci użytkowników do odpowiadania albo dzielenia się własnymi zdjęciami. Na pewno pomocne będzie także używanie odpowiednich hashtagów – wystarczy sprawdzić, które z nich są popularne w Twojej branży i takich używać. Jeśli mamy taką możliwość, wykorzystujmy linki, które przekierują zainteresowanych na naszą stronę i skłonią do zapoznania się z pełną ofertą.

 

Promowanie marki za pomocą obrazu, czyli budowanie zaufania konsumentów

 

Internet umożliwia nam dzielenie się ciekawymi zdjęciami, profesjonalnie wykonanymi grafikami, a nawet krótkimi filmami promocyjnymi szybko i przede wszystkim – za darmo. Dzięki temu możemy być w stałym kontakcie z naszymi Klientami i potencjalnymi kontrahentami. Warto udostępniać obrazy stricte reklamowe, a czasem także konkursowe, które przypomną Klientom, że ich zaangażowanie jest zawsze doceniane i wynagradzane. Zdjęcia, które przedstawiają zwykłych ludzi w codziennych sytuacjach też są angażujące dla użytkowników, ponieważ pozwalają im lepiej poznać osoby, z którymi planują, bądź już nawiązali współpracę. Dlatego należy od czasu do czasu podzielić się zdjęciami z imprez integracyjnych, spotkań branżowych i tym podobnych.

 

Promowanie marki za pomocą obrazu, niezależnie od tego, czy jest to obraz ruchomy, czy nie, jest czymś z czego korzystamy od wieków. Zmieniło się jednak nasze podejście, ponieważ obecnie popularne jest dzielenie się codziennością, a nie tylko rzeczami wielkiej wagi. W kreowaniu wizerunku marki trzeba dobierać grafiki staranniej, ale warto pokazać Klientom, że za firmą – budynkiem, stoją prawdziwi ludzie, którzy ciężko pracując dbają o wysoką jakość usług. Dzięki temu nie tylko obudzimy w odbiorcach pozytywne skojarzenia, ale także stopniowo zdobędziemy ich zaufanie.

ADRES I GODZINY OTWARCIA

sinGRAPH
ul. KRAKOWSKA 7 (pracujemy zdalnie)
41-400 MYSŁOWICE
Poniedziałek - Piątek
od 8:00 do 16:00

   +48 32 223 87 80
   +48 600 901 018
   +48 696 293 877
   info@singraph.pl


NIP: 222-015-22-04 • Regon: 271026966
85 1050 1214 1000 0090 7181 9594 • ING Bank Śląski

© Copyright 2023 sinGRAPH Wszystkie prawa zastrzeżone

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Polityka Prywatności sinGRAPH (link)